Sık Sorulan Sorular

1- Sendika üyeliğini nasıl yapacağım?

Sendika üyeliği e-devlet üzerinden kolay bir biçimde yapılmaktadır. TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile e-devlet’e giriş yaptıktan sonra arama kısmına İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri yazmalısınız. Ekranda kayıtlı olunan işyeri bilgisi ve 10- TİCARET BÜRO EĞİTİM VE GÜZEL SANATLAR işkolu görünecektir. Üye başvurusu listesinden 548 kodlu Birlik Sendikası’nı seçmelisiniz. Açılan ekranda telefon, e-mail, adres bilgilerini girmeli ve Başvur tuşuna basmalısınız. Cep telefonu doğrulama işleminden sonra “Üyelik başvurusu yapıldı. Geçerli başvuru” mesajını alacaksınız.

Birlik Sendikası üye daha detaylı video gösterimi için şu sayfayı tıklayabilirsiniz; https://birliksendikasi.org/index.php/kimler-uye-olabilir

2- E-devlet şifrem yok ne yapmalıyım?

Herhangi bir PTT şubesinden e-devlet şifrenizi alabilirsiniz.

3- Sendika üyesi olduğumu patronum ya da başka biri öğrenebilir mi?

Sendika üyeliği e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlet şifreniz patron ya da yöneticiniz de bulunmuyorsa patronunuzun öğrenmesi mümkün değildir. Sendika ise bu bilgiyi üçüncü kişilerle paylaşmaz.

4- Birlik Sendikası nerelerde örgütleniyor?

Birlik Sendikası, 10 no’lu Ticaret Büro, Eğitim ve Güzel Sanatlar işkolunda kuruludur. Birlik Sendikası bu işkolunda çalışan işçilerin üye olabileceği bir sendikadır.

Ancak, Birlik Sendikası, diğer sektörlerden işçilerin de katılımına, mücadelesine açıktır.

Birlik Sendikası AVM’lerde, özel okullarda, mağazalarda, ofislerde örgütlenme çalışamalarını yürütüyor.  

10 No’lu işkolunda çalışanların listesini ya da Birlik Sendikası’na üye olabilecek sektörlerde çalışanları görmek için şu linki tıklayabilirsiniz; https://birliksendikasi.org/index.php/kimler-uye-olabilir

5- Sendikaya aidat ödeyecek miyim?

Sendikamız tüzüğüne göre; “Sendika üyeleri, her ay aidat vermek ile yükümlüdür. Üyelik aidatı, işçiye ait günlük çıplak ücretin %75’inden (yüzde yetmiş beşinden) fazla olamaz“ maddesi uyarınca üyelerimiz aidatlarını sendikamıza ödemelidir.

Sendikamız Merkez Yönetim Kurulu, en az aidat miktarının 2022 yılı için 35 TL olmasını ve isteyen üyelerimizin aidatlarını yıllık olarak ödeyebileceklerini karar altına almıştır. Bu miktarın, en az miktar olduğunu, dileyen üyelerimizin daha fazla miktarda aidat ödeyebileceğini hatırlatmak isteriz. Aidat ve bağışlar, sendikamızın aşağıdaki banka hesap numarasına yatırılmalı, hangi ay/ayların aidatı olduğunu açıklama bölümünde belirtilmelidir.

Tüm İşçilerin Birlik Mücadele ve Dayanışma Sendikası banka hesap bilgileri;

ZİRAAAT BANKASI

Hesap No: 95390231-5001

755 BAHARİYE/İSTANBUL ŞUBESİ

IBAN: TR22 0001 0007 5595 3902 3150 01

6- Neden Birlik Sendikası’na üye olmalıyım?

Sendikalı olmak demek birlik olmak, yan yana gelip daha büyük bir güç olabilmek demektir. Bugün patronlar işçilerden daha örgütlüler ve bu yüzden her alanda işçilerin haklarına saldırıyorlar. İşçilerin ise elinde sendika gibi bir mücadele araçları var. İşçilerin de patronlara karşı örgütlü olması ve mücadele etmesi gerekiyor. Çünkü mücadele etmedikçe bir araya gelmekten kaçındıkça daha da yalnızlaşıyor, sömürünün en şiddetlisine daha açık hale geliyoruz. “Haklarıma sahip çıkarsam işimden olurum” dedikçe hep daha kötüsüne mecbur bırakılıyoruz.  

Birlik Sendikası AVM’lerde, okullarda, plazalarda, setlerde örgütleniyor. Haklarımıza sahip çıkmak, yalnızlığımıza son vermek ve dayanışmayı büyütmek için Birlik Sendikası’na üye olmalıyız.

GÜCÜMÜZ BİRLİĞİMİZDİR, BİRLİK SENDİKA’sIna üye OL!

BİRLİK OL!