HaberManşetÖzel Okul Öğretmenleri ve Emekçileri

Tüm Öğretmenler Acilen Aşılanmalıdır

Bugün MEB tarafından 17 Mayıs pazartesi gününden itibaren okul öncesi eğitim kurumları, özel eğitim okul ve sınıfları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile 8 ve 12. sınıfların destekleme / yetiştirme kurlarının yüz yüze eğitime geçeceği duyuruldu. Pandemi boyunca öncelik okulların açık olması ve öğrencilerin eğitim-öğretim faaliyetinden geri kalmaması olmalıdır. Okullar açılmalıdır, okulların gerekli hijyen koşulları sağlanmalı, okullar bu açıdan denetlenmeli ve tüm öğretmenler acilen aşılanmalıdır.

Pazartesi günü itibariyle yüz yüze eğitime başlayacak okul kademelerindeki öğretmenlerin büyük bir kısmı aşılanmamıştır. Örneğin özel okullarda 8 ve 12. sınıf öğretmenleri sınav gruplarıyla yüz yüze eğitime başlayacak ve çalıştıkları kurumun önümüzdeki yıla yönelik kayıt odaklı kaygıları nedeniyle yoğun bir çalışma temposuna gireceklerdir. Bu kademedeki öğretmenler aşılanmamıştır. Tıpkı rehabilitasyon merkezleri ile kreşlerde çalışan eğitim emekçileri gibi. Ayrıca öğretmenlerin aşılanma sürecine dair net bir bilgi de sunulmamaktadır. Nisan ayında MEB’e bağlı okul öncesi ve ilkokul kademelerindeki öğretmenlere aşı sistemi açılırken, tam kapanma sürecinde bu koşullarda bir değişiklik, ilerleme olmamıştır. Bugün ise bu koşullar altında, özellikle de özel okulların öğretmenler için yoğun bir çalışma temposunu başlatacakları bir süreç yaşanacaktır.

Birlik Sendikası olarak okulların tüm kademelerde açılmasını gerekli görüyor ve bunun için gerekli tedbirlerin acilen alınarak, tüm eğitim emekçilerinin kademe gözetmeksizin aşılanmasını talep ediyoruz. Önceliğimiz turizm değil, çocuklarımızın geleceği olmalıdır.

BİRLİK SENDİKASI MERKEZ YÖNETİM KURULU

Facebooktwitterlinkedinmail