BasınBildirilerHaberManşetÖzel Okul Öğretmenleri ve Emekçileri

ENKA Okulları Öğretmenlerinin Yanındayız

ENKA Okulları’nda ders saati ücreti karşılığında görev alan öğretmenler her yıl işten çıkarılıp yeni eğitim öğretim dönemi başlangıcında tekrar işe alınıyorlar. Patronların, öğretmen maaşlarının yıllık toplam masrafından kaçmak için kullandığı bu yöntem, bu yıl da öğretmenleri mağdur etti. Aynı durumla karşı karşıya kalan öğretmenler, geçen yaz döneminde de, güz döneminde kaldıkları yerden devam edecekleri taahhüdü ile işten çıkarıldı. 

Fakat görüyoruz ki okul yönetimi sözlerini tutmuyor. Öğretmenlerin yaz aylarında maaş alamamaları yetmiyormuş gibi yeni eğitim-öğretim yılının başında habersiz şekilde işten tamamen çıkarıldılar. Üstelik öğretmenler bu bilgiyi, bu eğitim döneminin başlangıcından hemen önce okulu aramalarıyla öğrendiler. 

Yaşananlar bunlarla sınırlı kalmadı!

Haber vermeksizin öğretmenlerini işsiz bırakan ENKA Okulları, bu kez de tazminat vermemek için bahaneler üretmeye başladı. Okul, öğretmenlerin “usta öğretici” olarak çalıştıklarını öne sürerek tazminat vermeyeceklerini dile getirdi. Oysaki öğretmenlerin sigorta girişleri “öğretmen” olarak yapıldı. Bunun yanı sıra öğretmenlerin çalışma saatleri tam zamanlı bir öğretmenin saatine yakındı.

Birlik Sendikası olarak buradan sesleniyoruz;

İçerisinde üyelerimizin de bulunduğu ENKA Okulları’nda yaşanan bu haksızlığı görmezden gelmiyoruz. Hayat pahalılığın zor olduğu bu dönemde öğretmenlerimizin işsiz bırakılmaları kabul edilemez. Hakları olan tazminatı alana kadar mücadele etmekten geri durmayacağız. Yapılan haksız ve hukuksuz uygulamalara karşı birlikte mücadele edeceğiz.

BİRLİK SENDİKASI

 

Facebooktwitterlinkedinmail